XIII edycja Parafiady 2019

XIII edycja Parafiady 2019

XIII edycja Parafiady 2019

Jak ten czas leci. Trzy lata minęły od ostatniej Parafiady, w międzyczasie nic godnego uwagi się we wsi nie wydarzyło i nadszedł 30 czerwca 2019 roku i mamy kolejną edycję Parafiady organizowaną w naszej wsi. Tym razem w zawodach uczestniczyły cztery wsie skupione w Parafii św. Piotra i Pawła. Po raz pierwszy dołączył Krucz. Tak więc Gulcz, Mikołajewo, Krucz i Hamrzysko stanęły do rywalizacji o miano najbardziej wszechstronnej wioski w Parafii.

Parafiadę otworzył Proboszcz Andrzej Drobiński w towarzystwie sołtysów – Gulcz – Arkadiusz Gorączka, Mikołajewo – Tomasz Kaźmierek, Krucz – Tomasz Piechowiak i Hamrzysko – Aleksy Bzdręga.

Spotkania w czasie Parafiad to nie tylko rywalizacja między wioskami o puchary i dyplomy ale również Loteria Fantowa, która zawsze wzbudza nie mniejsze emocje niż sportowe konkurencje. Staraniem Sołtysa Bzdręgi fanty na loterii w Hamrzysku są zawsze bardzo urozmaicone i cenne. Główną nagrodą w tym roku był rower ufundowany przez Gminę Wieleń. A poza nim można było wylosować wentylatory, kompresory, zestawy kosmetyków, różnego rodzaju alkohole, piasek, węgiel, drewno opałowe, benzynę, talony na obiad i pobyt w hotelu, ryby i całe mnóstwo innych potrzebnych i niepotrzebnych rzeczy!

 

No i zaczęła się rywalizacja. W czternastu konkurencjach brała udział cała „sportowa śmietanka” z czterech wsi. Rozpoczęły dzieci w konkurencji rzutów woreczkami do opony.

   

Kolejną, tradycyjną już w Hamrzysku, konkurencją był rzut jajkiem do patelni. Jest to konkurencja w której udział biorą sołtysi. Każdy ma do dyspozycji 5 jajek i pomocnika w zielonym fartuszku, który próbuje złapać jajka, które nie trafiły w patelnię.

Łowienie węgorzy to kolejna hamrzyskowa, parafiadowa specjalność. Należy gołymi rękoma wyjąć i przenieść z jednego do drugiego wiaderka dwa żywe węgorze.

Przenoszenie cegieł na odległość 10 metrów. Dwóch zawodników, 20 cegieł i rywalizacja na czas. Konkurencja prawie dla Strong Menów!

Cztery kolejne konkurencje to domena wiejskich dzieciaków. Napełnianie hydronetką wiaderka z wodą, przechodzenie między szczebelkami drabiny, strzelanie do bramki oraz przenoszenie wody w kubkach. Niesamowite zaangażowanie i wola walki do samego końca, łzy porażki i radość zwycięstwa. Sport w wykonaniu tych młody ludzi jest piękny!

A potem to już były „męskie” konkurencje. Nawlekanie nici na igłę krawiecką przez facetów, wbijanie gwoździ na czas, cięcie kłody drewna przez pary mieszane i bieg w butach i bez butów. Zabawa była przednia, doping jak na światowej klasy zawodach i emocje….. 🙂

I tak dobiegliśmy do końca sportowej rywalizacji między czterema wioskami guleckiej Parafii. Wszystkie cztery wioski zmieściły się na podium dzięki równej ilości punktów Gulcza i Mikołajewa. No a potem było przemówienie Wielebnego, rozdanie dyplomów i pucharów.

W trakcie całej Parafiady i długie godziny po niej w czasie wiejskiej potańcówki przygrywał i umilał nam czas zespół Echo Band z Lubasza.

I jak zawsze na koniec nasz ulubiony prowadzący i komentator. Po prostu Janek Ciszewski, Tomek Hopfer, Jan Tomaszewski i Darek Szpakowski w jednym 😉

I na koniec naszej relacji z XIII edycji Parafiady, która odbyła się w Hamrzysku fotorelacja o tym jak się na niej bawiliśmy.